22.05.2017

Hlavní trend v MLM - profesionalizace

V tomto blogu se musím pustit do tématu, které se mi v poslední době honí hlavou čím dál víc a společně s mou ženou a dalšími spolupracovníky ve firmě ho opravdu hodně řešíme. Vlastně především kvůli němu jsme před nedávnem s manželkou jeli do Amsterodamu, na dubnovou Evropskou konferenci přímého prodeje…

Poznatky z konference

     Této konference jsem se zúčastnil nejen proto, abych jako networker a lídr byl v obraze a měl z první ruky informace, kam se naše branže za poslední období posunula, ale hlavně jsem byl přesvědčený, že se na ní zákonitě musí mluvit právě o tom, o čem v poslední době tolik přemýšlím.

     Co že to je? Hezky česky bychom to mohli nazvat „pravidla hry v MLM společnosti“. I když v programu podobný bod formálně nefiguroval, přesto mé očekávání Amsterodam nezklamal. O veledůležitém aspektu transparentních a seriózních pravidel fungování MLM společností tam při svých vystoupeních mluvili i ti nejúspěšnější lídři. Staří pardálové, kteří se většinou na podiích soustřeďují pouze na demonstraci dosažených úspěchů a patřičně motivačních příběhů. Na konferenci potřebu „seriózních pravidel“ zdůrazňovali mj. hlavně Američané, protože ti mají nejspíš nejdelší a nejbohatší historii soudních MLM sporů, v nichž jde opravdu o velké peníze….

     Odpustím si povzdech, že jsou to zase peníze (a nikoli hledisko vyššího principu mravního), které našince nutí přehodnotit „pravidla“ ve prospěch řádných pravidel - tedy něčeho, co by mělo být samozřejmé.

     Nicméně: ano, už je to konečně tady! Doba (globalizace, boom technologií a informací, všeobecné sdílení, humanizace a ekonomická transformace společnosti) pokročila natolik, že se toto „delikátní téma“ začalo veřejně probírat i na samotných mezinárodních odborných MLM fórech. Sami představitelé TOP MLM firem dnes už volají po tom, aby všechny MLM společnosti měly pořádná pravidla, podle kterých by závazně postupovaly a nikoli taková, že jejich fungování velmi často ještě připomíná „ring volný!“

Pravidla hry jako hlavní trend

     V mé milované MLM branži se tedy blýská na lepší časy. A co je nejlepší, že tento trend v ní je a hlavně bude nevyhnutelný. Další směřování v MLM společnostech totiž vede k vyšší transparentnosti fungování a plné zodpovědnosti konkrétních osob. Mám z tohoto radost, i když je mi jasné, že než se tato profesionalizace, hlavně v právním slova smyslu, stane ve světě MLM běžnou praxí, tak na to si ještě počkáme.

Sám už nečekám, konám

     Ještě větší radost mám však z toho, že já osobně už na nic čekat nemusím! Můžu v tomto smyslu konat okamžitě (a už konám), protože ve svých projektech nejsem závislý na „těch nahoře,“ ale buduju si vlastní MLM byznys…

     Jsem už nějaký čas ve fázi, kdy s mým týmem intenzivně sbírám a zpracovávám informace, zkušenosti a znalosti z opravdu funkčních právních rámců a vůbec firemní kultury špičkových světových MLM společností a také shromažďuji kontakty na ty nejsprávnější odborníky.

     Náš startupový projekt RRD - Rychle rostoucí dřeviny, který připravujeme a brzy ho spustíme naplno, bude z obchodního hlediska kombinace affiliate a MLM…. Nyní, v prvním plánu se snažíme získat lidi pro vizi udržitelného rozvoje, který naše planeta, i my lidé tolik potřebujeme. Chceme přesvědčit každého, koho ekologie zajímá, že i takovýto projekt se dá dělat jako férový byznys. Dokonce si myslíme, že dělat ho jako opravdu férový byznys je smysluplnější a efektivnější, než jako pouhou charitu.

     Ale abych se vrátil k hlavní myšlence blogu. Jsem vážně moc rád, že dneska už, a zvláště po tom co jsem si v branži MLM prožil v posledních letech, (viz mé fakapy zde), můžu jet v čele pomyslného pelotonu a (alespoň u nás) v MLM razit cestu ke kýženým změnám!

Profi MLM byznys model

     Uděláme s naším týmem všechno pro to, aby náš projekt RRD (a všechny další) měl parametry opravdu profesionálního moderního MLM systému. Bude to tedy reálný, seriózní byznys model, který v duchu doby zabíhá do více oborů (afiliate, přímý prodej, atp.), je ale zároveň transparentní, má přátelské a seriózní řízení a především jasný právní rámec.

     A to nejlepší nakonec: protože se angažujeme významně i na české start-up scéně, jsme připraveni svůj moderní MLM koncept sdílet!

 Ilustrační foto– freeimages.com

 Kontaktujte mě